YERLİ SOLUNUM CİHAZINI TANITAN SELÇUK BAYRAKTAR, YAŞANAN SÜRECİ MİLLİ SEFERBERLİĞE BENZETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının açılış törenine Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da katıldı. Tören aşaması sonrası soruları yanıtlayan Bayraktar, yerli solunum cihazlarının geliştirilmesi süreci hakkında, “Milli seferberlik gibi oldu, herkes annesi babası çoluğu çocuğu bu hastalıktan muzdarip gibi çalıştı. İnanılmaz fena hızlı bir süreçle, aksiyon filmi gibi bu güne geldik.” dedi.

Yerli cihaz hakkında bilgiler veren Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bayraktar, “Bizler için böyle bir projede yer almış olmak çok büyük bir gurur ve onur. Bu cihazı üretme fikri bundan bir ay önce ortaya atıldı. Bu pandemi ilk ortaya çıktığında dünyada solunum cihazları büyük bir önem kazandı. Bütün dünya bunun peşine düştü, peşine düşerken bunların kavgası da yaşandı diyebiliriz. Cihazın parçalarının tedariğine, satışlarına yasak koydular. Ülkemizin yoğun bakım kapasitesi çok çok iyi, cihaz açısından da bütün Avrupa’ya göre çok iyi bir yerde. Olur ki yetişmezse diye solunum cihazları en fena hızlı üretim nasıl yapılır diyerek bir araya geldik. Bunların hepsi yerli, kendi mühendislerimiz tarafından tasarlanmış ama en ufak bir hata olmaması lazım. Bir yandan da bazı şeyleri tedarik edemiyorsunuz. Böyle çalışmaya başladık.” ifadelerine yer verdi.

Cihazın üretim sürecine ilişkin “film gibi” diyen Bayraktar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cumhurbaşkanımıza söyleyince çok önemi büyük olan bir liderlik gösterdi. “Ben Türk mühendislerime güveniyorum, yaparsa Türk mühendisleri yapar” diye söyledi. Biz başladık çalışmaya, kendisi gün gün takip etti. Çalışmamız ilerleyen süreçte adeta bir milli seferberlik gibi oldu. Bazı parçalar yurt dışından gelmeyince yerlileştirmek gerekti. ASELSAN’daki mühendis kardeşlerimiz ”Biz yapıncaya kadar bizi odaya kilitleyin hatta bitirene kadar da çıkarmayın” dediler. Herkes annesi babası çoluğu çocuğu bu hastalıktan muzdarip gibi bu cihaza çalıştı. Film gibi diyebilirim, inanılmaz fena hızlı bir süreçle, fena hızlı bir aksiyon filmi gibi bu güne geldik. Burada ilk cihazların teslimatını yaptık. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı, çocuklarımıza anlatabileceğimiz çok önemi büyük olan ve kıymetli bir an diyebilirim.”

Kaynak: İHA

Betpas329.com

betpas329.com önerdiğimiz önemli bir sitedir.You may also like...

1 Response

  1. | dedi ki:

    Restbet379.com
    Trabzonspor’un akşam antrenmanı öncesi Teknik Direktör Ünal Karaman,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir